کاربرد و مزایای فلنج چیست ؟

کاربرد و مزایای فلنج

شرکت استیل کاران ماهان تولید کننده انواع فلنج در نظر دارد در این مقاله توضیحاتی در رابطه با فلنج ها و کاربرد های آنها برای آگاهی و راهنمایی شما ارائه دهد.

فلنج (Flange) چیست؟

فلنج‌ها صفحاتی دایره‌ای شکل هستند، این قطعات معمولا از جنس فولاد و برای برقراری اتصال بین لوله ها  به یکدیگر، قطعات وتجهیرات لوله کشی دیگر مانند لرزه گیر، شیرآلات، پمپ و… مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از دیگر کاربردهای این قطعات فولادی می‌توان به تغییر مسیر و تغییر قطر لوله‌ها اشاره کرد.

به طور معمول جنس فلنج برحسب لوله‌ای که قرار است به آن متصل شود انتخاب می‌شود؛جنس فلنج‌ها در اکثر مواقع از فولاد و آلیاژهای آهنی مثل چدن،استیل و … هستند. شرکت استیل کاران ماهان تولید کننده انواع فلنج استیل با گواهی،API، PED وCE  در ایران هستند.

لیست قیمت فلنج ویراج

مشخصات درج شده روی فلنج ها نشان دهنده‌‌ی چه مواردی هستند؟

طبق استاندارد تعریف شده برای فلنج ها،مشخصاتی از جمله: نام تجاری تولید کننده، قطر خارجی لوله که فلنج به آن جوش داده می‌شود(سایز اسمی لوله)، مقدار فشار قابل تحمل(کلاس فلنج)، شکل سطح فلنج(که از ویژگی های مهم یک فلنج محسوب می‌شود)، سوراخ ها(گاهی بعنوان ضخامت دیواره نیز بیان می‌شود)، مواد تشکیل دهنده فلنج(مطابق استاندارد ASTM این عدد بیانگر مشخصات مواد خام مورد استفاده برای تهیه فلنج می‌باشد.)، شماره یا کد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی فلنج درج می‌شوند؛ در شرکت استیل کاران ماهان کنترل کیفیت و پشتیبانی فنی محصولات قبل از بسته‌بندی و ارسال 100 درصد بازرسی می‌شوند.

 

مزایای اتصال به وسیله ی فلنج چیست؟

از مزایای فلنج‌ها قابلیت جداسازی راحت‌تر و سریع‌تر نسبت به دیگر روش های اتصال می‌توان اشاره کرد و تنها با باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها اتصال و عدم اتصال دو لوله یا قطعه برقرار می‌شود. این مزیت، فلنج‌ها را نسبت به دیگر روش‌های اتصال متمایز می‌کند.برای مثال جداسازیه لوله‌هایی که از طریق جوشکاری متصل شده‌اند به برشکاری نیاز دارند که علاوه بر زمانبر بودن امکان آسیب دیدن لوله نیز وجود دارد.

 

پست های پیشنهادی

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *