عواملی که هنگام انتخاب فلنج برای پروژه خود باید در نظر بگیرید

انتخاب فلنج

عواملی که هنگام انتخاب فلنج برای پروژه خود باید در نظر بگیرید

نیروگاه ­های گاز و نفت، محیطی پیچیده و بزرگ هستند که هزاران لوله به هم متصل دارند. برای این­که هر فلنج یا محصولی عملکرد درستی داشته باشد، انتخاب درست نوع فلنج ضروری است. فلنج باید در اتصال لوله کاملا به طور مناسب در جایگاه خود قرار گیرد تا عملکرد مناسبی داشته باشد. کوچکترین اشتباهی در انتخاب فلنج ممکن یک کاربرد را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به خطای گران قیمتی شود. این وبلاگ در مورد عوامل مرتبط با انتخاب درست فلنج برای کاربرد مناسب به منظور تضمین حداکثر قابلیت استفاده بحث می­کند.

نوع فلنج

تشخیص نوع فلنج از روی ظاهر آن کار آسانی است. ابتدا باید بالای فلنج را با تعیین این­که آیا دارای سوکت جوشی، فلنج مسطح، اتصال روی هم، سوراخ پیچ دار، گلودار، شیار، فلنج زبان ه­ای است یا نه طبقه­ بندی کنید. سپس قسمت پایین آن با ارزیابی این­که آیا دارای سطح صاف هست یا نه و اگر این­گونه است آیا کاملا مسطح است یا یک سطح برجسته دارد به طوری که بخش کمی برجسته آن روی سطح فلنج کشیده شده تشخیص داده می­شود.

تمام این اطلاعات معمولا به وسیله مهری که در قطر خارجی فلنج زده شده تعریف می­­شود در صورتی که روی این مهر به طور کامل رنگ ­آمیزی نشده باشد. نگهداری آرشیوی از اجزای مونتاژ شده برای ارجاع و نگهداری در آینده مهم است.

اندازه فلنج

اندازه فلنج شامل عواملی از جمله استاندارد به کار برده شده (JIS  استاندارد بین­ المللی ژاپنی، ANSI موسسه استانداردهای بین ­المللی آمریکایی، DIN موسسه استاندارد آلمانی / اروپایی)، سطح فشار مورد نیاز و قطر و ضخامت خارجی کلی واقعی فلنج است. عوامل دیگری که در تعیین کامل اندازه نقش دارند عبارتند از: تعداد حفره­ های پیچ، قطر خارجی، قطر داخلی، دایره پیچ و قطر حفره پیچ اما اندازه اسمی لوله معمولا جهانی است.

ضخامت فلنج

با توجه به ضخامت فلنج، تعیین می­شود که فلنج چه میزان فشار بالایی را می­تواند تحمل کند و در هر کاربرد فلنج ضخیم ­تر می­تواند در برابر فشار بالا مقاومت کند.

حفره­ های پیچ

حفره­ های پیچ به اندازه­ گیری اندازه فلنج و کلاس فشار کمک می­کنند. اندازه واقعی حفره ­های پیچ، قطر دایره­ای گام، و تعداد حفره ­های پیچ موجود در فلنج سه عاملی هستند که باید به آن­ها اشاره شود. اغلب می­توان محکم­تر و ضخیم تر بودن پیچ را با قابلیت­های فشار بالا مرتبط دانست.

استانداردها

تعداد زیادی استاندارد تعریف شده توسط صنعت وجود دارد که می­توانید بر اساس آن­ها فلنج ­ها را انتخاب کنید. بنابراین فلنج ­ها به انتخاب بر مبنای استاندارد و کاربرد محصول کمک می­کنند. شما می­توانید آن را به سه استاندارد اولیه که قبلا ذکر شد از جمله DIN ، ANSI ،  JIS مرتبط کنید.

کلاس فشار

کلاس فشار به سطح فشار حاشیه ­ای تحت این موضوع که فلنج می­تواند به طور ایمن عمل کند و حفظ شود دلالت دارد. هر استاندارد با چند سطح فشار قابل دسترس، از آستانه تحمل فشار بالا تا فشار پایین همراه است. سطوح فشار محصولات متصل به فلنج ­ها باید مشابه شیرآلات و لوله­ های موجود در یک ساختمان باشد. رایج ­ترین کلاس فشار صنعتی ASME 150# مدرن در هر ویژگی B16 است.

مواد به کار رفته

بسیار مهم است که یک ماده مناسبی را برای یک فلنج بسته به درک و کاربرد عناصری که در یک برنامه کاربردی که توسط یک سیستم لوله­ کشی مورد استفاده قرار می­گیرند انتخاب کنیم. بیش­ترین مواد مشترک شامل کروم، نیکل، کربن استیل، دوبلکس استیل و غیره است.

در این­جا برخی از روش­های رایج برای انتخاب فلنج ­ها بیان شده است:

تعریف مشخصات و استاندارد شما

لوله فلنج ­دار از استاندارد پیکربندی کور، دنده ­ای، و گلودار جوشی می ­آید. همان­طور که اتصالات استانداردسازی می­شوند، ابعاد میدان نفتی نیز باید قابلیت تعویض عملیاتی را داشته باشند.

ابعاد استاندارد برای تمام مواد مورد استفاده یکسان است. با این حال این مشخصات به طور منظم به روزرسانی می­شوند، بسط می­یابند و بازبینی می­شوند.

شناسایی فلنج جوشی

تعریف سطح فلنج شما یکی از اولین گام­ برای سفارش دادن اتصالات لوله صنعتی است. یک فلنج جوشی یک سطح آب­بندی است. بیش­ترین نوع رایج فلنج جوشی شامل موارد زیر است:

  • سطح کامل
  • سطح تخت
  • سطح حلقه ­ای
  • ماده و نر بزرگ
  • لبه ­دار
  • سطح برجسته

کلاس فشار درستی را انتخاب کنید

کلاس فشار فلنج، ابعاد استاندارد آن را تعیین می­کند. رتبه­ بندی­ های کلاس فشار ممکن است با 125 تا 900 psi تنزل یابد. چهار عامل با نفوذ محدودیت­ های فشار فلنج همراه با نفت و گاز صنعتی شامل موارد زیر است:

  • اندازه فلنج
  • مواد مورد استفاده
  • دمای خارجی و داخلی
  • اندازه پیچ و مهره، تعداد، ضخامت و ابعاد

نتیجه ­گیری

شما ممکن است نیاز داشته باشید تا با توزیع کننده اتصالات لوله­ کشی صنعتی برای تعیین درست کلاس فشار فلنج برای پروژه خود مشورت کنید.

 

پست های پیشنهادی

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *